Desatero Jak si nenechat ukrást soukromé emaily a twitter

pubkey-partNabízím desatero základních doporučení pro počítačovou bezpečnost pro politiky, aktivisty a všechny, co nechtějí, aby jim někdo cracknul emailové účty a zveřejňoval pracovní a soukromé emaily, nebo naboural twitterový či facebookový účet a podobně.

Docela zásadní rozdíl je mezi situací, kdy máte jen jedno mizerné heslo ke všem službám, ale nikdo o vás neví, protože neděláte žádné kontroverzní věci a tedy vlastně nemáte nepřátele, kteří by cíleně po vás šli a snažili se nabourat do vašich online účtů a jakkoli vám ublížit. Pak si můžete možná opravdu vystačit celý život s heslem typu „martin123“ používaným od emailu přes facebook až po registrace ve všech eshopech, ukládat si hesla nešifrovaně v prohlížeči či si je psát do texťáku na plochu a do mobilu a na post-it štítky nalepené na notebooku, monitoru či v diáři, a je jistá šance, že se vám nikdy nic nestane – i když to lze považovat v dnešním době pomalu za zázrak.

Pokud jste ale premiérem, aktivistou podporující důstojné zacházení s uprchlíky, nebo předsedou muslimské obce, tak jste v dnešní době na seznamech těch, kteří jsou ochotní proti vám aktivně jít, ukrást vaši soukromou korespondenci, online účty a maximálně vás zdiskreditovat, ohrozit vaše aktivity a rovněž vás zastrašit. Jak se bránit? Dvě základní možnosti.

Pokračování textu Desatero Jak si nenechat ukrást soukromé emaily a twitter

Falesny tzv. „64GB“ flash disk a „32GB“ microSD karta z Aukra co maji jen 4 GB – UPDATE2

Falesny flashdisk, realne ma 4GB pametovy cip, tvari se jako 64GB

Falesny flashdisk, realne ma 4GB (UPDATE – nejprve to vypadalo, ze 8GB) pametovy cip, tvari se jako 64GB

Koupil jsem na Aukru od firmy „Luxmedia“ (Lukasz Zbigniew Florczak) az podezrele levny flash disk oznaceny jako 64 GB. Necekal jsem zadnou extra rychlost, ale za tu cenu jsem to proste zkusil, s tim ze kdyby neco, je tu moznost pres Aukro vec reklamovat a nebo resit. Flash disk opravdu pomaly byl, zapis cca 1-3 MB/s, cteni asi 14 MB/s. Dost bida, ale planoval jsem jej pripojit k Raspberry Pi, kam jsem si chtel nainstalovat nejakou PHP fotogalerii a tu pak sdilet se svetem – jelikoz mam 4 Mbit do sveta, tak by bylo jedno, ze se fotky ctou z flashdisku. Jak se ale ukazalo, jedna se o podvod a realna kapacita flash disku je jen necele 4 GB.

Pokračování textu Falesny tzv. „64GB“ flash disk a „32GB“ microSD karta z Aukra co maji jen 4 GB – UPDATE2

Tiskový server z Raspberry Pi přes Google Cloud Print

raspberry_pi_logoJakákoli tiskárna podporovaná v Linuxu (CUPS) se může snadno stát síťovou tiskárnou dostupnou z celého internetu, pokud se připojí na Raspberry Pi (2). Podařilo se mi takto propojit obě domácí USB tiskárny do Google Cloud Print. Výhodou Cloud Print oproti běžnému nasdílení tiskáren přes SAMBA a nebo CUPS je to, že pak na těchto tiskárnách jde tisknout snadno i z Android telefonů a tabletů.

Pokračování textu Tiskový server z Raspberry Pi přes Google Cloud Print